معرفی انجمن علمی دانشکده صنایع دانشکده فنی دانشگاه تهران

معرفی انجمن علمی دانشکده صنایع دانشکده فنی دانشگاه تهران

  • معرفی دانشکده:

دانشکده فنی دانشگاه تهران با حدود هشتاد سال قدمت، مهد مهندسی کشور و مادر دانشگاه‌های صنعتی ایران محسوب می‌شود.این دانشکده از آغاز تاکنون با پذیرش استعدادهای برتر افتخار دارد جمع کثیری از دانشمندان و متخصصان کشور را که بسیاری از آنان نقش بسزایی در راه‌اندازی و تداوم حرکت چرخ‌های صنعت کشور و پذیرش مسئولیت‌های سنگین در اداره مملکت دارند، تربیت کرده است.بسیاری از این دانش‌آموختگان نیز قدم فراتر از این گذاشته و پرچم علم و دانش را در عرصه‌های پیشرفته علم و تحقیق، در سطح جهانی و بین‌المللی برافراشته‌اند. پس‌ از تاسیس‌ دانشگاه‌ تهران‌ در سال‌ 1313، دانشکده‌ فنی‌ به‌ عنوان‌ یکی ‌از دانشکده‌‌های‌ شش‌گانه‌ دانشگاه، ‌به‌ همت‌ و تلاش‌ خستگی‌‌ناپذیر پروفسور محمود حسابی‌ تاسیس‌ شد و از مهرماه‌ همان‌ سال‌ فعالیت‌ خود را آغاز نمود.به‌ علت‌ عدم‌ وجود محل‌ خاصی‌ برای‌ استقرار دانشکده فنی‌، طبقه‌ دوم‌ مدرسه‌ دارالفنون به عنوان دانشکده فنی مورد استفاده قرار گرفت.در همین‌ سال (1313)،‌ از بین‌ 100 نفر از فارغ‌‌التحصیلان‌ دبیرستان‌ها، 40 نفر دانشجو در رشته‌‌های مهندسی‌ راه‌ و ساختمان‌، مکانیک‌، برق‌ و معدن‌ از طریق‌ کنکور پذیرفته‌ شده و تحصیل خود را آغاز نمودند.

  • مهندسی صنایع:

با پیشرفت سریع علم و فن آوری و پیچیدگی روزافزون سیستم‌ها، گستره تولید و خدمات از حیث کمیت، کیفیت و تنوع، آنچنان توسعه یافته است که رشته‌های مهندسی خود به تنهایی پاسخگوی کلیه مسایل سازمان‌ها نیستند. برای جبران این کمبودها از تلفیق رشتهها و تخصص‌های گوناگون علوم مدیریت، فنی، اقتصاد و روش‌های مدل‌سازی و محاسبات مهندسی، مهندسی صنایع شکل گرفته است.

مهندسی صنایع در قلب سیستم‌هایی قرار دارد که برای سازمان‌های صنعتی و خدماتی امروزی ضروری هستند. همچنین، از خطوط هواپیمایی تا خرده‌فروشی‌ها، از بیمارستان‌ها تا بانک‌ها، از شرکت‌های ارتباطات راه دور تا شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی، در سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و به طور کلی در همه سیستم‌های پیچیده‌ای که شامل نیروی انسانی، فناوری و اطلاعات هستند، مهندسان صنایع راه‌حل‌هایی برای بهبود عملکرد سیستم‌ طراحی می‌کنند.

فرصت‌های شغلی برای مهندسین صنایع بسیار گسترده است و هر روزه با گسترش کسب و کارها و توسعه سیستم‌ها، وسیعتر می‌شود. دانش‌آموختگان این رشته اکنون در انواع فعالیت‌های شغلی اعم از تولید، خدمات، حمل و نقل، سیستم‌های بهداشت و درمان، سیستم‌های مالی، انرژی و . . . مشغول به کار هستند.

  • دانشکده صنایع دانشگاه تهران:

گروه مهندسی صنایع پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، رسماً از شهریور ماه سال 1374 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت‌‌های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد و از سال 1381 در مقطع کارشناسی نیز اقدام به پذیرش دانشجو نموده و از سال 1387 در مقطع دکتری نیز اقدام به پذیرش دانشجو نموده است. پس از گذشت 10 سال، این گروه دارای هجده عضو هیات علمی برجسته از دانشگاه‌‌های معتبر جهان است که در زمینه‌های تحقیق در عملیات و روش‌های بهینه سازی و ابتکاری، ساخت و تولید و اتوماسیون، مدیریت و مهندسی کیفیت، سازمان و عوامل انسانی، سیستم‌های نگهداری و تعمیرات، مکان یابی و استقرار تسهیلات دولتی، شبیه سازی کامپیوتری، مدیریت انرژی، رباتیک و هوش مصنوعی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت و تکنولوژی اطلاعات همکاری علمی و پژوهشی دارند.

  • انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه تهران:

انجمن علمی دانشجویان مهندسی صنایع دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال 1383 تاسیس گردیده و تا کنون 13 دوره انتخابات برای ادامه­ی کار این انجمن برگزار شده است. دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران در سال­های اخیر پیشرفت سریع و قابل توجهی در زمینه های علمی داشته است که این موضوع رسالت انجمن علمی را دو چندان کرده است. بدین منظور انجمن علمی مهندسی صنایع برنامه­های متعددی را برای ارتقای سطح علمی دانشجویان ترتیب می­دهد.

  • برگزاری دورههای آموزشی: انجمن علمی متناسب با نیازهای دانشجویان کلاس­های متعدد نرم­افزارهای کاربردی صنایع و همچنین دوره­های آموزشی استانداردهای ISO، دوره­ی مدیریت پروژه، دوره نگهداری و تعمییرات، دوره­ی Game Theory، آشنایی با EFQM، FMEA، 6 Sigma و QFD را برگزار کرده است.
  • بازدیدهای علمی: انجمن علمی به منظور آشنایی بیشتر دانشجویان با صنعت و یادگیری کاربردی دروس دانشگاهی، بازدیدهایی ترتیب داده است که از جمله آن­ها می­توان به بازدید از گروه فومن شیمی، کارخانه اتحاد موتور و سایت انرژی­های نو طالقان اشاره کرد.
  • سمینار و نشست­های علمی: برگزاری سمینارها و نشست­های علمی و دعوت از صاحب­نظران حوزه­های مختلف مهندسی صنایع نیز از جمله فعالیت­های انجمن علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشکده فنی دانشگاه تهران است. سلسله نشست­های علمی مدیریت و بهره­وری ایران، سمینار علمی آشنایی با بازارهای انرژی با همکاری مهندسی پژوهش در مدیریت و برنامه­ریزی انرژی، دعوت از دانش­آموختگان برجسته دانشکده مهندسی صنایع در خارج از کشور برای ارائه سمینارهای پژوهشی و حضور فعال در ویژه بزرگداشت هشتادمین سال تاسیس دانشگاه تهران از جمله فعالیت­های انجمن در این راستا بوده است.
  • نشریه فن­کاو -نشریه انجمن علمی صنایع دانشگاه تهران-: نشریه فن­کاو از سال 1389 به صورت گاه­نامه شروع به کار کرد و تاکنون 17 شماره از آن به چاپ رسیده است. همچنین این نشریه موفق به کسب عنوان برترین نشریه علمی دانشجویی در جشنواره حرکت شده است.

 

  • راه­های ارتباطی:

دبیر انجمن: امیرمحمد بیدآبادی 09137752474

کانال تلگرام: @anjoman_elmiye_sanaye

صفحه­ی اینستاگرام: @anjoman_elmi_sanaye

 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558