چهاردهمين همايش ملی دانشجویی مهندسی صنایع

گزارش چهاردهمين همايش ملی دانشجویی مهندسی صنایع

چهاردهمين همايش ملی دانشجویی مهندسی صنایع

این همایش به همت اتحادیه انجمن هاي علمي دانشجویي مهندسي صنایع در تاریخ سيزده و چهاردهم بهمن ماه و به ميزباني دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار شد.

روز اول: افتتاحيه مراسم با خوشامدگویي و سخنراني دکتر کریمي، ریاست دانشکده مهندسي صنایع و سيستم هاي دانشگاه اميرکبير، آغاز گردید.  در ادامه دکتر فتح اله، رئيس انجمن مهندسي صنایع ایران، سخناني با موضوع استمرار بقا در بازار مطرح نمود.او معتقد بود اقتصاد تنوع براي تحقق این مهم مي تواند راهگشا باشد؛ یعني باید محصولات متنوع با تيراژ بالا توليد کرد .وي همچنين به طبقه بندي انواع محصولات و راهبردهاي توسعه محصول اشاره کرد و در بيان هر کدام توضيحاتي ارائه داد. در سخنراني سوم دکتر فصيحي، معاون برنامه ریزي، نوآوري و شکوفایي در خصوص نوآوري و چالش هاي آن در فضاي اقتصاد دانش بنيان مطالبي را بيان نمود .همچنين افزود :باید در زمان مناسب به علم، نوآوري و فناوري توجه نشان داد تا به موفقيت رسيد در غير این صورت هدف محقق نخواهد شد.. در خاتمه این قسمت مهندس علي ولي زاده، دبير اتحادیه انجمن هاي علمي دانشجویي مهندسي صنایع کشور با سخناني ضمن بيان اهداف اتحادیه و اهميت تلاش و اراده جمعي در ارتقا جایگاه مهندسي صنایع به اهميت برگزاري ساليانه همایش هاي ملي و با ميزباني دانشگاه هاي مختلف ضمن سایر فعاليت هاي اتحادیه اشاره نمود. در قسمت بعدي همایش دو برنامه به صورت موازي و همزمان برگزار شد.

1-کارگاه مهندس شجاعي (دبير انجمن مهندسي صنایع ایران)

2-ارائه مقالات

مهندس شجاعي در این کارگاه با بيان اهميت مهارت حل مسئله که از مهارت هاي لازم براي یک مهندس صنایع مي باشد در اين حوزه مباحثي را مطرح کرد .به گفته او قوي ترین راه حل ها، تضادها را شناسایي و حذف و تهدیدها را به فرصت تبدیل مي کنند پس از ان مهندس آقاکثيري، رئيس مرکز توسعه فناوري و صنایع پيشرفته  وزارت صنعت، معدن و تجارت، در زمينه اينترنت اشيا صحبت نمود و از اهميت آن در دنياي امروزي که در زمينه علم و فناوري به سرعت در حال پيشرفت است، سخن گفت.   در ادامه عضو هيئت علمي دانشگاه الزهرا، دكتر صنيعي منفرد دوره اي آموزشي تحت عنوان “نظریه بازي ها و تئوري تصميم گيري چند معياره از خيال تا واقعيت” برگزار کرد. آخرین برنامه نخستين روز این همایش، سومين رویداد ایده بازار مهندسي صنایع در حوزه خدمات مالي بود .ایده پردازان چهار ایده برگزیده هر یک به ترتيب ایده خود را براي هيئت داوران و حضار ارائه کردند. ایده اول با عنوان “محسنين” متعلق به محمدجواد حيدري از دانشگاه خليج فارس بوشهر  یک نرم افزار است که براي شناسایي و یاري رساندن به افراد نيازمند مورد استفاده قرار مي گيرد. ایده دوم با عنوان ” stockler” متعلق به سينا صفري از دانشگاه صنعتي اميرکبير  نرم افزاري است براي قرار دادن لحظه به لحظه اخبار بورس در اختيار کاربران. ایده سوم نيز با عنوان “مدیریت مواد مصرفي” متعلق به عليرضا شيبت الحمد از دانشگاه خليج فارس بوشهر  نرم افزاري است که امکان مدیریت هر چه بهتر موجودي کالا را براي صاحبان فروشگاه ها فراهم مي کند .همچنين این قابليت را دارد تا کاربران را از تخفيف هاي فروشگاه هاي مختلف آگاه کند.

ایده چهارم با عنوان “جاي نگهداري سکه و اسکناس” متعلق به آرین منفرد نيک از دانشگاه صنعتي اميرکبير بود .این ایده وسيله اي است که از آن براي نگهداري و طبقه بندي سکه و اسکناس و سهولت دسترسي به آن ها استفاده مي شود .به گفته صاحب ایده، این وسيله عمدتا براي رانندگان تاکسي مورد استفاده قرار مي گيرد. پس از اینکه ایده ها توسط صاحبان آن ها ارائه شد، هيئت داوران به بررسي عملکرد ارائه دهندگان و مشورت با یکدیگر پرداختند .در نهايت “Stockler”  مديريت مواد مصرفي و”جاي نگهداري سکه و اسکناس” و “محسنين” به ترتيب به عناوین اول تا چهارم دست یافتند.

روز دوم

برنامه روز دوم با سخنراني مهندس محمد حاج علي پيرامون موضوع خدمات شروع شد .او با تعریف خدمت سخنراني خود را شروع کرده و در ادامه در مورد تفاوت کالا و خدمات و همچنين  کاربرد مهندسي صنایع در حوزه هاي مختلف مطالبي را عنوان کرد .   عضو هيئت علمي دانشکده صنایع دانشگاه اميرکبير دکتر رمضاني خورشيد دوست در سخنراني بعد اظهار داشت که نظام آموزشي ما بر خلاف دانشگاه هایي مثل هاروارد و کمبریج، از هم گسيخته است و پيوستگي ندارد .سپس آمار و ارقامي را راجع به افزایش حجم نقدینگي و چاپ بي رویه اسکناس در سال هاي اخير ارائه داد .او ضمن اظهار تاسف، این مسئله را معضلي بسيار جدي براي کشور دانست. در قسمت بعدي همایش، کارگاه آموزشي دکتر شيشه بري، عضو هيئت علمي دانشگاه یزد، با موضوع “انواع حالت هاي عدم قطعيت در مباحث تحقيق در عمليات”برگزار شد .در این کارگاه به بررسي انواع عدم قطعيت در پارامتر و شدت عدم قطعيت و تاثيرات هر یک پرداخته شد. پس از ان دکتر ابراهيمي، عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدین طوسي با سخنراني در مورد رفتارشناسي مالي به مفروضات مربوط به سرمایه گذاران و بازار اشاره کرد و تاکيد نمود :باید فرصت شناس بود تا در بازار به موفقيت رسيد. امضاي تفاهمنامه همکاري بين اتحادیه انجمن هاي علمي- دانشجویي مهندسي صنایع و انجمن مهندسي صنایع برنامه بعدي این همایش بود . سپس دکتر بدري، عضو هيئت علمي دانشگاه گيلان، سخنراني اي با موضوع “تئوري محدودیت ها” ارائه داده و انواع  محدودیت ها، شاخص هاي ارزیابي هدف و فرایند تفکر مدیریت تئوري محدودیت ها را تبيين و در مورد هر یک توضيحاتي داد . در ادامه مهندس برقي با موضوع “طراحي تجربه مشتري بر اساس نقشه سفر مشتري” مطالبي را عنوان کرد و از نيازهاي مشتري، چرخه تعامل با مشتري و کانال هاي ارتباطي با مشتري سخن گفت. پس از این سخنراني، کليپي از فعاليت هاي اتحادیه و برگزاري این همایش دو روزه پخش شد .در پایان با پخش کليپ نيز از لوگوي اتحادیه براي اولين بار رونمایي شد و دکتر احمدي، دبير علمي این همایش دو روزه، از تمامي کساني که در برگزاري این همایش ملي تلاش و همکاري کردند، تشکر و قدرداني نمود.

لينك هاي خبري همايش

https://goo.gl/3ioPru

 

تصاوير اين همايش

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558