معرفی انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه کاشان

 

 

 

 

 

 

معرفی انجمن علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه کاشان

دانشگاه کاشان:

دانشگاه کاشان به عنوان اولین مؤسسه­ی آموزش عالی در منطقه کاشان در سال ۱۳۵۲ توسط مرحوم دکتر محمود اسلامی تأسیس شد و مهرماه ۱۳۵۳ با پذیرش ۲۰۰ دانشجو در دو رشته­ی ریاضی و فیزیک در مقطع کارشناسی با نام مدرسه­ی عالی علوم کاشان رسماً آغاز به کار کرد. این مدرسه­ی عالی تا سال ۵۷ زیر نظر مستقیم وزارت آموزش و پرورش به کار خود ادامه داد تا اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از سال ۱۳۵۸ مدرسه­ی عالی علوم کاشان تحت نظارت دانشگاه اصفهان به مجموعه وزارت فرهنگ و آموزش عالی پیوست.

هم اکنون دانشگاه کاشان با قریب ۷ هزار و پانصد دانشجو قریب به ۱۹۰رشته گرایش در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و با بهره‌گیری از خدمات علمی و پژوهشی ۳۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت به حرکت رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

دانشگاه کاشان دارای ۱۲ دانشکده علوم انسانی، فیزیک، معماری و هنر، مهندسی مکانیک، علوم ریاضی، ادبیات و زبان‌های خارجی، شیمی، برق و کامپیوتر، مدیریت اقتصاد، منابع طبیعی و علوم زمین، مهندسی، آموزش‌های الکترونیکی، پردیس خواهرانو پردیس دانشگاهی است. هم­چنین دانشگاه کاشان دارای پژوهشکده‌های علوم و فناوری نانو، اسانس‌های طبیعی، انرژی، کاشان شناسی، فرش، دانشجویی و مرکز پژوهشی و دفتر فنی معماری و دو مرکز تحقیقات نجوم و رشد است.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همه ساله 159 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی در کشور را توسط 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات، امکانات و فعالیت های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد رتبه بندی قرار می­دهد. در آخرین رتبه­بندی ارائه شده توسط این پایگاه، دانشگاه کاشان در جمع 10 دانشگاه جامع برتر کشور قرار گرفت.

دانشکده­ی مهندسی دانشگاه کاشان:

دانشکده­ی مهندسی دانشگاه کاشان در سال ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در رشته­ی مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات تأسیس و در محل فعلی ساختمان دانشکده­ی هنر و معماری شروع به کار نمود.

یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۴، پذیرش دانشجو در رشته­ی مهندسی برق گرایش الکترونیک در مقطع کارشناسی با مجوز وزارت علوم آغاز گردید. در سال ۱۳۷۸ رشته­ی مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و رشته­­ی مهندسی شیمی گرایش فرایندهای شیمیایی به جمع رشته‌های دانشکده افزوده شد.

همچنین رشته­ی مهندسی معدن در گرایش استخراج در سال ۱۳۷۹ در دانشکده تأسیس گردید. این دانشکده در رشته­ی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌ افزار و کارشناسی ارشد مکانیک گرایش تبدیل انرژی در سال ۱۳۷۹ و مهندسی برق گرایش قدرت در سال ۱۳۸۳ اقدام به پذیرش دانشجو نمود. همچنین کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی و کارشناسی ارشد مهندسی شیمی و کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش قدرت از دیگر رشته‌های این دانشکده می‌باشند. گروه های مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر در سال 91 از مجموعه­ی دانشکده­ی مهندسی جدا شدند و هم اکنون فعالیت­های خود را در چهارچوب دانشکده­ی مهندسی مکانیک و دانشکده­ی مهندسی برق و کامپیوتر ادامه می­دهند. پذیرش دانشجو در رشته­ی مهندسی عمران در مقطع کارشناسی از سال ۱۳۸۸ صورت گرفت. گفتنی است در این دانشکده رشته­ی مهندسی صنایع از سال ۱۳۹۳ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نموده است.. هم ‌اکنون دانشکده­ی مهندسی با داشتن تعداد ۱۷۸۵ دانشجو و بیش از ۸۰۰ دانش‌آموخته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع را می توان کاربرد اصول و فنون مهندسی و مدیریتی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستم­هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه­ی خدمات بشکل کارآ و مطلوب دانست. برای بررسی، ارزیابی و کاربرد این سیستم­ها، دانش و مهارت­های علوم ریاضی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی به همراه فنون طراحی مهندسی مورد نیاز است. مهندسی صنایع حرفه ای است که می کوشد با تلفیق دانش مهندسی و ریاضیات و اقتصاد و مدیریت، کارایی سیستم­های تولیدی و خدماتی را بهبود دهد. مهندسی صنایع بطور کلی اثربخشی، کارایی، تطبیق پذیری، پاسخ­گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها و خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می­دهد. فعالیت­های مهندسی صنایع همانند پلی است که ارتباط بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان را ایجاد می­نماید. مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره­وری در مدیریت منابع انسانی، روش­ها و فناوری­اند. حال آنکه سایر رشته­های مهندسی بیشتر درگیر ماهیت فنی فرآیندها و فرآورده­ها می­باشند. مهندسی صنایع فن بکارگیری مهارتهای تکنیکی و استفاده­ی موثر و نظام­یافته از نیروی انسانی، زمان، ماشین­آلات و تجهیزات، ساختمان، مواد و سرمایه به منظور تولید کالا با کیفیت و کمیت مطلوب است. دروس تخصصی این رشته عمدتا حول محور حل و فصل مسائل تولید انبوه در واحدهای صنعتی طراحی شده است و تکنیک­هایی چون برنامه­ریزی تولید، مدیریت و کنترل پروژه­ها، مهندسی فاکتورهای انسانی، طراحی ایجاد صنایع، برنامه­ریزی و کنترل تولید و موجودیها، برنامه­ریزی نگهداری و تعمیرات (نت)، اقتصاد مهندسی و سیستم­های اطلاعات مدیریت به صورت جامع در این رشته­ی دانشگاهی آموزش داده می شود .

 

گروه مهندسی صنایع دانشگاه کاشان:

در سال 93 با پیشنهاد دانشگاه کاشان و در نهایت تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری، گروه مهندسی صنایع دانشگاه کاشان فعالیت خود را آغاز کرد. دانشگاه کاشان در بدو فعالیت گروه مهندسی صنایع، با جذب اعضای هیئت علمی این گروه از پژوهشگران برتر و متخصصین مطرح مهندسی صنایع در صنعت، گام بزرگی در جهت رشد و ترقی این گروه انجام داد. نتیجه­ی کوتاه مدت این اقدام­ها را نیز می­توان در  اعتماد داوطلبان کنکور سراسری مشاهده کرد. به­طوری که با وجود تازه تاسیس بودن این رشته در دانشگاه کاشان، در سال­های اخیر دانشجویان پذیرفته شده، جزو برترین رتبه­های قبولی سال­های اخیر دانشگاه به حساب می­آیند. در سطح کشور نیز می­توان این موضوع را با مقایسه­ی رتبه­های پذیرفته شده­ی دانشگاه کاشان و رتبه­های سایر دانشگاه­های هم­رده و بعضا سابقه­دار در رشته­ی مهندسی صنایع مشاهده کرد.

فعالیت­های پژوهشی و سطح علمی دانشجویان این گروه در دانشگاه نیز تا حد زیادی گروه را در دانشگاه متمایز کرده است.

«دکتر مختاری» مدیریت فعلی گروه تا کنون، 2 مرتبه به عنوان استاد و پژوهشگر برگزیده و یک مرتبه نیز عنوان استاد نمونه­ی آموزشی را از زمان شروع به کار گروه دریافت کرده­اند. با مقالات فراوان و داوری مجله­های بین المللی، در حال حاضر ایشان بعنوان یکی از برترین پژوهشگرهای دانشگاه کاشان مطرح هستند.

 

انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه کاشان:

همزمان با شروع به کار گروه مهندسی صنایع، انجمن علمی گروه مهندسی صنایع نیز با حضور دانشجویان فعال، فعالیت خود را آغاز کرد. این انجمن از همان ابتدای کار خود تا کنون و با هدف ایجاد زمینه­ی مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان، ارتقای مهارتهای حرفه­ای و مدیریتی دانشجویان، پر کردن خلا و فاصله­ی بین دانشگاه و جامعه و بازار کار و… اقدام به برگزاری دوره­های مختلف نرم افزارهای تخصصی مهندسی صنایع، بازدیدهای علمی از واحد­های صنعتی شهرستان کاشان، برگزاری همایش­های تخصصی مربوط به حوزه­ی بازار کار و … نموده است. به عنوان می­توان به برگزاری دوره­های MATLAB، GAMS، Microsoft Office و .. در ترم­های مختلف اشاره نمود. دفتر فعلی انجمن در طبقه­ی دوم ساختمان علوم پایه قرار دارد.

لوگوی انجمن علمی:

در طراحی لوگوی انجمن سعی شده موارد لازم برای ارائه­ی دید کلی از فعالیت­های انجمن لحاظ شود. در این نماد از چرخ­دنده به عنوان نماد صنعت و یکی از هدف­های اصلی انجمن یعنی نزدیک­تر کردن دانشگاه و بازار کار استفاده شده است. هم­چنین در درون این چرخ­دنده می­توان برخی از فعالیت­های رایج مهندسین صنایع در صنعت یعنی پرسشنامه، تحلیل آماری، زمان­سنجی و … را مشاهده کرد. عبارت KUIEAS نیز که اختصار عبارت نام انجمن هست در حاشیه­ی داخلی چرخ­دنده به کار رفته است.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558