https://lovelock.insightsforleading.com

گزارش نهمین همایش ملی کیفیت

فردوسی

گزارش نهمین همایش ملی دانشجویی کیفیت

به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد

 


مقدمه

در دنیای امروزکیفیت مجوز ورود به عرصه رقابت جهانی است. بدون شک سازمان هایی که نتوانند این مهم را به درستی در فعالیت هایشان مراعات کنند، محکوم به نابودی خواهند بود. در این بین کیفیت تولیدات داخلی به خصوص محصولات صادراتی برای ما که در ابتدای راه توسعه صنعتی هستیم نقش تعیین‌کننده و حیاتی دارد.

از این رو کیفیت و موضوعات مربوط به آن، جایگاه ویژه ای در پژوهش های علمی-کاربردی و مطالعات دانشگاهی در رشته های مختلف به ویژه مهندسی صنایع یافته است.

در همین راستا، هر ساله همایشی تحت عنوان همایش کیفیت به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی در این دانشگاه با هدف آموزش، فرهنگ‌سازی، گسترش و بحث در رابطه با ابعاد مختلف کیفیت برگزار می‌گردد.

این همایش تا کنون هشت دوره متوالی با حضور اساتید و صنعتگران، در سطح استان خراسان برگزار شده و از زوایای متنوعی به موضوع کیفیت پرداخته است.

دوره اول همایش در سال 87 برگزار شد.

در آن دوره دکتر رضا مهربان، عضو ارشد جامعه کیفیت امریکا (ASQ) مطلبی را تحت عنوان (Nokia’s Pop port i/o connector propose solution) ارائه کردند و موضوع “روش های آماری در کنترل کیفیت” توسط دکتر هادی جباری نوقابی، عضو هیئت علمی دانشکده آمار دانشگاه فردوسی مشهد و موضوع “کنترل کیفیت در صنایع خودروسازی داخلی” با سخنرانی مهندس سیادت، مدیر عامل شرکت ایران خودرو خراسان ارائه شد.

دوره دوم با موضوع “کیفیت در صنایع غذایی” برگزار شد و در آن دکتر فیروزی، مشاور مدیریتی صنایع و مهندس براتی، مدیر پروژه جایزه علمی بهره وری، مطالبی را ارائه نمودند و همچنین مهندس چمنیان، مدیر عامل کارخانه نیان الکترونیک و کار آفرین برتر سال نیز در همایش حضور یافتند و به سخنرانی پرداختند.

دوره‌ی سوم همایش کیفیت با محوریت “تضمین کیفیت در صنایع داخلی” برگزار شد و دکتر حیدر امیران، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مشاورین کیفیت ساز و دکتر کریم آتشگر، معاون تضمین کیفیت گروه بهمن خودرو به دعوت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی در آن حضور یافتند و به سخنرانی پرداختند.

در دوره چهارم که با عنوان “نوآوری نظام یافته، راهی به سوی بهبود کیفیت” برگزار شد علاوه بر سخنرانی دکتر ابراهیم رضوانی، رییس انجمن بهره وری ایران نمایندگی شرق کشور، کارگاه آموزشی TRIZ به صورت تعاملی دوطرفه و با رویکرد حل مسئله، توسط دکتر راهله یاری عضو هیئت رئیسه انجمن بهره وری ایران و مدرس رسمی شرکت ساپکو و مهندس محمدرضا ابوالبشری، مدیر دفتر تجاری سازی و مالکیت معنوی پژوهشکده هواخورشید دانشگاه فردوسی مهشد، مدرس رسمی شرکت ساپکو و مربی رسمی سازمان فنی و حرفه ای ایران به طور همزمان ارائه شد و به شرکت کنندگان در همایش گواهینامه رسمی انجمن بهره وری ایران اعطا شد.

دوره پنجم همایش کیفیت شامل سخنرانی مهندس سعید نایب، مدیر کیفیت ایران خودرو خراسان با عنوان “چگونه ارتقای کیفیت منجر به رضایت مشتری و افزایش درآمد سازمان می¬شود؟” و کارگاه های BSC و COQ و QFD با ارائه ی دکتر راهله یاری، مهندس محمدرضا ابوالبشری و مهندس حسین عبدی، مدیر کارخانه ی رای صنعت و مشاور و مدرس سیستم های مدیریتی بود و به شرکت کنندگان در همایش گواهینامه رسمی از موسسه بین المللی ANCCP ایتالیا اعطا گردید.

ششمین دوره همایش استانی کیفیت با موضوع کلی “تفکر در مدیریت کیفیت” برگزار شد که در آن مهندس فروغی درباره “تفکر ناب” سخنرانی کردند؛ دکتر صدر نیا، مبحث “مدیریت تحول” و دکتر یاری “چرخه PDCA” را ارائه دادند و همچنین مهندس حسینی به معرفی اجمالی “سیستم های کیفیت” پرداختند. به شرکت‌کنندگان در این دورۀ همایش، مدرک رسمی مورد تایید اداره ملی استاندارد اعطا شد.

هفتمین دوره ی همایش کیفیت، شامل سه بخش بود که در بخش اول مهندس غلامرضا جمالی، مدیر عامل رینگ سازی مشهد، موضوعی تحت عنوان “ترجمه کمپین نخریدن خودرو به زبان کیفیت” را ارائه دادند؛ در بخش دوم مبحث “آینده پژوهی و تفکر استراتژیک” توسط دکتر یاری ارائه شد و در بخش سوم دکتر حسین عبدالله زاده، مدیر بخش مهندسی ارزش شهرداری، درباره “مهندسی ارزش” سخنرانی کردند.

 

هشتمین دوره همایش ملی کیفیت با محوریت «چالش ها و مسائل کیفیت در حوزه صنایع و خدمات در اقتصاد ایران» به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد و حمايت اتحاديه انجمن هاي مهندسي صنايع در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 1396 برگزار شد. در این دوره، مدرک بین المللی از موسسه ZHIK آلمان به شرکت کنندگان در همایش اعطا شد.

و بالاخره نهمین دوره همایش ملی کیفیت ، امسال در 26م مهرماه سال 1397 برگزار گردید.

در این دوره از شیوه های نوین انتقال مطالب نظیر برگزاری پنل و کارگاه های موازی بهره گرفته شد.

این دوره نیز به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین حمایت و همکاری اتحادیه انجمن های مهندسی صنایع و نیز انجمن مهندسی صنایع ایران برگزار گردید. همچنین در پایان این دوره که 8 ساعت به طول انجامید ، گواهی حضور نیز به شرکت کنندگان محترم اهدا شد.

 

افتتاحیه

ساعت 9 صبح , 26 مهرماه سال 1397 همایش ملی کیفیت به همت انجمن علمی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی به طور رسمی آغاز شد.

پس از پخش کلیپ قرآن و سرود ملی ، در ابتدا جناب آقای سلمان فرزانه به عنوان  دبیر اجرایی و مجری برنامه ضمن خوش آمد گویی به تمامی میهمانان و اساتید ، توضیحات تکمیلی در مورد نحوه برگزاری همایش و محتویات پک های تقدیم شده به میهمانان و همچنین سین برنامه ارائه نمودند.

سپس در مراسم افتتاحیه معاونت محترم امور مالی و اداری دانشگاه فردوسی جناب آقای دکتر انصاری ، مدیریت فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد جناب آقای دکتر معتمدی، مدیر گروه محترم مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد جناب دکتر آقای فرزاد دهقانیان ، دبیر انجمن علمی صنایع دانشگاه فردوسی و نیز دبیر همایش جناب آقای امیر حسین بابائیان و همچنین دبیر اتحادیه انجمن های علمی صنایع کشور جناب آقای علی ولی زاده و استادان دعوت شده به مراسم من جمله دکتر راهله یاری به عنوان دبیر علمی همایش به مهمانان و دانشجویان خوش امد گفته و چند کلمه ای با انان صحبت کردند.

افتتاحیه


شریفی

دکترانصاری-معاون اموراداری مالی دانشگاه فردوسی مشهد

 

دهقانیان

دکتردهقانیان-مدیرگروه مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد

 

یاری

دکتریاری-هیئت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد-دبیرعلمی همایش

 

معتمدی

دکترمعتمدی-مدیریت فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد

 

ولیزاده

مهندس علی ولی زاده-دبیر اتحادیه انجمن های علمی صنایع کشور

 

بابائیان

مهندس امیرحسین بابائیان-دبیر انجمن علمی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد-دبیر همایش

 

همایش

 

پنل

در این بخش از مراسم هر یک از سخنرانان موضوعی را تحت عنوان کیفیت به دانشجویان ارائه دادند و نکاتی را در خصوص کیفیت , مفهوم مهندسی صنایع , شاخص های سرمایه اجتماعی , مشارکت , همکاری و … را برای حضار مطرح کردند و پس از اتمام سخنرانی , دانشجویان سوالات خود را  از اساتید پرسیدند .

اعضای پنل گفتگو:

۱- دکتر احمد اثنی عشری

– نایب رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان

– رئیس هیئت مدیره شرکت بهسو صنعت

 

۲- دکتر سید علیرضا شجاعی

– دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران

– عضو هیات موسس موسسه مطالعات نوآوری و فناوری در ایران

– دبیر ستاد برنامه راهبردی صنعت،معدن و تجارت

 

۳- دکتر راهله یاری

– عضو هیئت رئیسه انجمن بهره‌وری ایران

– مدیر کیفیت پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد

 

۴- خانم مهندس سپیده صرافان

– عضو هیئت مدیره انجمن فنی مهندسی استان خراسان

– عضو هیئت موسس انجمن مشاوران صنعت و خدمات

پنل


پنل

 

پذیرایی اول

بعد از پنل برای استراحت اساتید و دانشجویان 30 دقیقه استراحت در نظر گرفته شده بود که در این مراسم انجمن علمی صنایع پک هایی حاوی شیرینی و میوه را به حضار تقدیم کرد.

اسپانسر های این بخش مولتی کافه و نوین زعفران بودند که از مهمانان پذیرایی کردند.

 

پذیرایی


پذیرایی

 

کارگاه های موازی اول

این بخش شامل 2 کارگاه موازی بود که یک کارگاه جناب اقای دکتر سید علیرضا شجاعی دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران,مشاور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی, سخنگوی سابق وزارت صنعت معدن تجارت با موضوع به کارگیری تکنیک های خلاقیت در مدیریت کیفیت در خدمت دانشجویان بودند.

ایشان در این کارگاه نکاتی را شامل نوآوری , تکنیک های خلاقیت فردی و گروهی , روش های کارامد در تبلیغات برای جذب مشتری متناسب با جهان امروز و … را بیان کردند.

کارگاه موازی


کارگاه موازی

 

در کارگاه دیگر خانم دکتر راهله یاری مدیر کیفیت پژوهشکده هواخورشید دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع مدیریت فرایندها در خدمت دانشجویان بودند و نکاتی شامل نگاه فرایندی, نگاه وظیفه ای ,چگونه هوشمندکارکنیم و چگونه در کسب و کار تغییر ایجاد کنیم را بیان کردند.

کارگاه موازی


 

ناهار و نماز

پس از برگزاری کارگاه های موازی اول , کادر اجرایی همایش , دانشجویان و اساتید را به محل ناهار و نماز راهنمایی کردند.

نهار


نهار

 

کارگاه های موازی دوم

پس از صرف ناهار , کارگاه های موازی دوم کار خود را آغاز کرد .

در یکی از کارگاه ها جناب اقای دکتر احمد اثنی عشری نایب رئیس انجمن مدیران صنایع استان خراسان رضوی و رئیس هیئت مدیره شرکت بهسو صنعت با موضوع نقش سرمایه اجتماعی در بهبود جامعه در خدمت دانشجویان بودند .

ایشان در این کارگاه نکاتی را شامل شاخص های سرمایه اجتماعی و مشارکت و همکاری و داشتن جامعه ی کیفی و بخشی از مشخصه های انسان های کیفی را بیان کردند.

کارگاه دوم


کارگاه دوم

در کارگاه دیگر خانم مهندس سپیده صرافان عضو کانون کارشناسان رسمی استاندارد  و عضو هیئت موسس انجمن مشاوران صنعت و خدمات با موضوع چرا مستند سازی ضروریست و چگونه استراتژی ها و اهداف خود را مشخص کنیم در خدمت دانشجویان بودند .

ایشان در این کارگاه نکاتی را شامل توانمندی ها و ضعف ها و فرصت ها و تهدیدهایی که در زندگی به سراغ ما می ایند و چگونه به اهداف خود برسیم را بیان کردند.


کارگاه دوم

 

پذیرایی دوم

بعد از کارگاه های موازی دوم برای استراحت اساتید و دانشجویان 30 دقیقه استراحت در نظر گرفته شده بود که در این مراسم انجمن علمی صنایع میان وعده ای را به حضار تقدیم کرد.

اسپانسر های این بخش نوین زعفران و دمنوش نیوشا بودند که از مهمانان پذیرایی کردند.

اختتامیه

در اختتامیه ضمن گفتن خسته نباشید به اساتید و دانشجویان و جمع بندی کلی مسائل از همه تشکر و قدردانی شد و زعفران مصطفوی اسپانسر محترم برنامه به هر چهار نفر سخنران و به مدیدیت محترم گروه صنایع دانشگاه یک عدد پک شامل محصولات مصطفوی و از طرف همایش به هر چهارنفر یک عدد تندیس همایش اهدا شد .

در این مراسم تفاهم نامه ی همکاری بین اتحادیه انجمن های علمی صنایع و باشگاه دانشگاهی خانه صنعت و معدن و تجارت امضا شد .

اهداء سرتیفیکیت

در اخرین بخش از برنامه به شرکت کنندگان در همایش گواهی نامه هایی از طرف دانشگاه فردوسی مشهد اهدا شد.

و بدین ترتیب نهمین همایش ملی دانشجویی کیفیت که به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد و حمایت و همکاری اتحادیه انجمن های مهندسی صنایع و نیز انجمن مهندسی صنایع ایران برگزار گردید ، و همچنین حمایت های ارزشمند و صمیمانه شرکت بهسو صنعت ( دکتر احمد اثنی عشری مدیرعامل  محترم شرکت بهسو صنعت) ، شرکت محترم قهوه پارت سازان (دکتر حسینی مدیرعامل محترم شرکت قهوه پارت سازان (مولتی کافه))، شرکت فرانگران نوین (زعفران مصطفوی – نوین زعفران) و آستان قدس رضوی را در کنار خود داشت و بی  تردید کمک های این عزیزان مارا در برگزاری هرچه بهتر این همایش یاری نمودند. از تمامی ایشان صمیمانه قدردانی می کنیم و امید است با حمایت ها و همیاری این عزیزان این سلسله همایش ها هرسال قویتر از دوره قبل ادامه یافته و به هدف و مقصود نهایی نزدیک تر گردد.


انجمن علمی مهندسی صنایع

 

انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد

مهرماه 97

همایش ملی کیفیت

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558