هشتمین دوره همایش ملی کیفیت

گزارش هشتمین دوره همایش ملی کیفیت

در دنیای امروز، “کیفیت“، مجوز ورود به عرصه رقابت جهانی است. بدون شک سازمان هایی که نتوانند این مهم را به درستی در فعالیت هایشان مراعات کنند، محکوم به نابودی خواهند بود. در این بین کیفیت تولیدات داخلی به خصوص محصولات صادراتی برای ما که در ابتدای راه توسعه صنعتی هستیم نقش تعیین‌کننده و حیاتی دارد.

از این رو “کیفیت” و موضوعات مربوط به آن، جایگاه ویژه ای در پژوهش های علمی-کاربردی و مطالعات دانشگاهی در رشته های مختلف به ویژه مهندسی صنایع یافته است.

در همین راستا، هر ساله همایشی تحت عنوان “همایش کیفیت” به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی در این دانشگاه با هدف آموزش، فرهنگ‌سازی، گسترش و بحث در رابطه با ابعاد مختلف کیفیت برگزار می‌گردد.

این همایش تا کنون هفت دوره متوالی با حضور اساتید و صنعتگران، در سطح استان خراسان برگزار شده و از زوایای متنوعی به موضوع کیفیت پرداخته است.

دوره اول همایش در سال 87 برگزار شد.

در آن دوره دکتر رضا مهربان، عضو ارشد جامعه کیفیت امریکا (ASQ) مطلبی را تحت عنوان (Nokia’s Pop port i/o connector propose solution) ارائه کردند و موضوع “روش های آماری در کنترل کیفیت” توسط دکتر هادی جباری نوقابی، عضو هیئت علمی دانشکده آمار دانشگاه فردوسی مشهد و موضوع “کنترل کیفیت در صنایع خودروسازی داخلی” با سخنرانی مهندس سیادت، مدیر عامل شرکت ایران خودرو خراسان ارائه شد.

دوره دوم با موضوع “کیفیت در صنایع غذایی” برگزار شد و در آن دکتر فیروزی، مشاور مدیریتی صنایع و مهندس براتی، مدیر پروژه جایزه علمی بهره وری، مطالبی را ارائه نمودند و همچنین مهندس چمنیان، مدیر عامل کارخانه نیان الکترونیک و کار آفرین برتر سال نیز در همایش حضور یافتند و به سخنرانی پرداختند.

دوره‌ی سوم همایش کیفیت با محوریت “تضمین کیفیت در صنایع داخلی” برگزار شد و دکتر حیدر امیران، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مشاورین کیفیت ساز و دکتر کریم آتشگر، معاون تضمین کیفیت گروه بهمن خودرو به دعوت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی در آن حضور یافتند و به سخنرانی پرداختند.

در دوره چهارم که با عنوان “نوآوری نظام یافته، راهی به سوی بهبود کیفیت” برگزار شد علاوه بر سخنرانی دکتر ابراهیم رضوانی، رییس انجمن بهره وری ایران نمایندگی شرق کشور، کارگاه آموزشی TRIZ به صورت تعاملی دوطرفه و با رویکرد حل مسئله، توسط دکتر راهله یاری عضو هیئت رئیسه انجمن بهره وری ایران و مدرس رسمی شرکت ساپکو و مهندس محمدرضا ابوالبشری، مدیر دفتر تجاری سازی و مالکیت معنوی پژوهشکده هواخورشید دانشگاه فردوسی مهشد، مدرس رسمی شرکت ساپکو و مربی رسمی سازمان فنی و حرفه ای ایران به طور همزمان ارائه شد و به شرکت کنندگان در همایش گواهینامه رسمی انجمن بهره وری ایران اعطا شد.

دوره پنجم همایش کیفیت شامل سخنرانی مهندس سعید نایب، مدیر کیفیت ایران خودرو خراسان با عنوان “چگونه ارتقای کیفیت منجر به رضایت مشتری و افزایش درآمد سازمان می¬شود؟” و کارگاه های BSC و COQ و QFD با ارائه ی دکتر راهله یاری، مهندس محمدرضا ابوالبشری و مهندس حسین عبدی، مدیر کارخانه ی رای صنعت و مشاور و مدرس سیستم های مدیریتی بود و به شرکت کنندگان در همایش گواهینامه رسمی از موسسه بین المللی ANCCP ایتالیا اعطا گردید.

ششمین دوره همایش استانی کیفیت با موضوع کلی “تفکر در مدیریت کیفیت” برگزار شد که در آن مهندس فروغی درباره “تفکر ناب” سخنرانی کردند؛ دکتر صدر نیا، مبحث “مدیریت تحول” و دکتر یاری “چرخه PDCA” را ارائه دادند و همچنین مهندس حسینی به معرفی اجمالی “سیستم های کیفیت” پرداختند. به شرکت‌کنندگان در این دورۀ همایش، مدرک رسمی مورد تایید اداره ملی استاندارد اعطا شد.

هفتمین دوره ی همایش کیفیت، سال گذشته برگزار شد و شامل سه بخش بود که در بخش اول مهندس غلامرضا جمالی، مدیر عامل رینگ سازی مشهد، موضوعی تحت عنوان “ترجمه کمپین نخریدن خودرو به زبان کیفیت” را ارائه دادند؛ در بخش دوم مبحث “آینده پژوهی و تفکر استراتژیک” توسط دکتر یاری ارائه شد و در بخش سوم دکتر حسین عبدالله زاده، مدیر بخش مهندسی ارزش شهرداری، درباره “مهندسی ارزش” سخنرانی کردند.

در این دوره، مدرک بین المللی از موسسه ZHIK آلمان به شرکت کنندگان در همایش اعطا شد.

هشتمین دوره همایش ملی کیفیت با محوریت «چالش ها و مسائل کیفیت در حوزه صنایع و خدمات در اقتصاد ایران» به همت انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد و حمايت اتحاديه انجمن هاي مهندسي صنايع در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 1396 برگزار شد.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی ایران آغاز شد و سپس دکتر بابک رضایی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس دفتر ارتباط با صنعت دانشکده مهندسی به مهمانان و سخنرانان خوشامد گفته و دقایق کوتاهی را به صحبت درباره ی رشته ی صنایع و تفاوت آن با سایر رشته های مهندسی اختصاص داد.

سپس دکتر عباس احمدی عضو هیئت علمی دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سخنرانی درباره‌ی «کیفیت در نظام آموزش عالی» پرداخت. پس از پایان سخنرانی اول زمان استراحت کوتاهی در نظر گرفته شده بود و از دانشجویان و سخنرانان پذیرایی شد.

سپس دکتر فرشاد صالحی درباره ی «چالش های کیفیت در صنایع نوین» به سخنرانی پرداخت؛ به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد و از تجربه های ایشان در حوزه ی کارآفرینی و چالش ها و مشکلات و فرصت های پیش رو بهره مند شدند.

ساعت 12:30 پس از پایان سخنرانی دکتر صالحی دانشجویان و سخنرانان برای صرف ناهار به طرف غذاخوری زیتون راهنمایی شدند و به استراحت پرداختند.

سخنرانی آخر مربوط به مهندس مسعود موسوی درباره‌ی این موضوع که «چرا کیفیت رمز ماندگاری در اقتصاد ایران نیست؟» بود که در ساعت 1:45 آغاز شد.

در پایان به دلیل استقبال شرکت‌کنندگان از سخنرانی دکتر صالحی، زمانی 30 دقیقه ای برای پاسخگویی به سوالات دانشجویان در نظر گرفته شد و دکتر صالحی دوباره در جایگاه سخنرانی قرار گرفت.

در انتها نیز دبیر اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی مهندسی صنایع کشور، آقای علی ولی زاده، دقایقی به صحبت پرداخت و دبیر انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد، آقای محمد ولی نژاد، با تشکر از اعضای انجمن علمی به خاطر برگزاری این همایش و اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی مهندسی صنایع کشور و انجمن کیفیت ایران به خاطر همراهی و همکاری با انجمن پایان همایش را اعلام نمودند.

در انتها تندیس های همایش به سخنرانان و همچنین دبیر اتحادیه تقدیم شد و پس از گرفتن چند عکس یادگاری در ساعت 15:30 همایش پایان یافت.

عکس های این همایش

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558