معرفی انجمن علمی دانشکده صنایع دانشگاه فردوسی

معرفی انجمن علمی دانشکده صنایع دانشگاه فردوسی

2-سابقه انجمن:

انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد از سال 1385 آغاز به کار نمود و تا کنون 11 سال متوالی به فعالیت‌های مختلفی پرداخته است. از جمله مهم‌ترین افتخاراتی که این انجمن موفق به کسب آن‌‌ها شده است، می‌توان به انتخاب به عنوان انجمن علمی برگزیده در پنجمین جشنواره ملی حرکت در آبان ماه سال 1391، انجمن علمی برگزیده در سومین جشنواره دانشگاهی حرکت در خرداد ماه سال 1391، انجمن علمی برگزیده در اولین جشنواره دانشگاهی حرکت در خرداد ماه سال 1389 اشاره کرد.

این انجمن جهت افزایش سطح علمی، توانمندی، نشاط و انگیزه دانشجویان و ترویج هر چه بیشتر این رشته، هر ساله اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوعی می‌کند. دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، انتشار و چاپ نشریه علمی، بازدید از صنایع مختلف، نشست‌ها، مسابقات، سمینارها و همایش‌ها از جمله این برنامه‌ها هستند. حال به معرفی برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های انجمن از زمان حیاتش تا کنون می‌پردازیم.

از سال 1387 تا سال 1394، 7 دوره “همایش کیفیت” توسط این انجمن برگزار شده است. در این همایش افراد موفق از صنعت و یا دانشگاه حضور پیدا می‌کنند و به طرح مباحث در حوزه‌های مختلف که به نوعی به موضوع کیفیت ربط پیدا می‌کند، می‌پردازند. “کنترل کیفیت در صنایع خودروسازی داخلی” ، “کیفیت در صنایع غذایی” ، “نوآوری نظام‌یافته” ، “راهی به سوی بهبود کیفیت” ، “تفکر در مدیریت کیفیت” ، “چرخه PDCA” و “ترجمه کمپین نخریدن خودرو به زبان کیفیت” ، تنها بخشی از عناوین و موضوعاتی است که در این همایش به آن‌ها پرداخته شده است. لازم به ذکر است پس از پایان برگزاری هر دوره، گواهینامه معتبر حضور در همایش به شرکت‌کنندگان اهدا شده است. “انجمن بهره‌وری ایران” ، “موسسه بین‌المللی ANCCP ایتالیا” ، “اداره ملی استاندارد” و “موسسه ZHIK آلمان” از جمله نهادها و موسساتی هستند که برای اهدای گواهینامه حضور در همایش با انجمن علمی مهندسی صنایع همکاری داشته‌اند. در اردیبهشت ماه سال 1396، انجمن علمی توانست با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی مهندسی صنایع کشور و حمایت انجمن کیفیت ایران، هشتمین دوره همایش کیفیت را در سطح ملی برگزار نماید. محور اصلی این دوره از همایش، “مسائل و چالش‌های کیفیت در حوزه صنایع و خدمات در اقتصاد کشور ایران” بود.

امروزه توانایی ارائه مطالب علمی چه در فضاهای آکادمیک و چه در فضاهای صنعتی و یا حتی سایر موقعیت‌ها برای دانشجویان و سایر افراد، امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا در سال 1394، انجمن اولین دوره مسابقه “ارائه برتر” را برگزار کرد. هدف از برگزاری این مسابقه، تقویت قدرت ارائه دانشجویان، افزایش توانایی آنان در استفاده از ابزارهای مرتبط با ارائه، افزایش خودباوری در دانشجویان، ایجاد شور، هیجان و انگیزه و غیره است. یکی از ویژگی‎‌های این مسابقه این است که اساتید نیز به نوعی در برگزاری مسابقه سهیم هستند؛ زیرا هیئت داوران این مسابقه، از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد هستند. اولین دوره این مسابقه در دو مرحله و در سطح دانشکده مهندسی برگزار گردید و در پایان به 3 تیم برگزیده جوایزی اهدا شد. دومین دوره این مسابقه، آذر ماه و اسفند ماه سال 1395 در دو مرحله و در سطح استان خراسان رضوی برگزار گردید. این دوره که با استفاده از تجربیات برگزاری دوره اول در سطح بهتری برگزار شد، نوآوری‌هایی را نیز با خود به همراه داشت. به عنوان مثال یکی از کارهایی که تیم‌های شرکت‌کننده باید در مرحله نهایی انجام می‌دادند، عرضه یک محصول مشخص به حضار و متقاعد کردن آنان برای خرید آن محصول بود. در نهایت، حضار به میزانی که به خرید آن محصول ترغیب شده بودند، به تیم‌ها امتیاز می‌دادند. در پایان دومین دوره این مسابقه، به سه تیم برگزیده به ترتیب مبالغ 300.000، 200.000 و 100.000 تومان و همچنین تندیس ویژه مسابقه اهدا شد.

یکی از مشکلاتی که دانشجویان سطح کشور با آن مواجه هستند این است که آنان در طی مدت تحصیل خود، تنها با انبوهی از مباحث تئوری سر و کار دارند؛ دریغ از اینکه توانایی لازم برای به‌کارگیری این مباحث را در عمل و به طور عینی به دست آورند. از همین رو گروه مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری انجمن علمی مهندسی صنایع این دانشگاه در اردیبهشت ماه سال 1396، مرحله مقدماتی اولين دوره مسابقه ملی دانشجویی “مدیریت عملیات در صنعت چاپ و نشر” را با هدف ارتقای توانمندی دانشجویان در به‌کارگیری تکنیک‌های علمي و عملی مدیریت عملیات و استفاده از مباحث تئوری به صورت عینی در محیط یک کسب‌وکار  برگزار کرد. این مسابقه به صورت یک سامانه نرم‌افزاری است و محیط یک زنجیره تامین صنعت چاپ و نشر را با الهام از نمونه­‌های واقعی شبیه­سازی شده به تصویر می‌کشد. اين مسابقه طی دو مرحله برگزار می‌گردد. مرحله اول آن به صورت مجازي بود و اين امکان را به علاقه‌مندان می‌داد تا به صورت غيرحضوري و با صرف کمترين وقت و هزينه در آن شرکت نمايند. ده تیم برگزیده مرحله اول در مرحله دوم و به صورت حضوری در دانشگاه فردوسی مشهد در تیر ماه سال 1396 به رقابت خواهند پرداخت. معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی مادی و معنوی این برنامه می‌باشد و انجمن لجستیک ایران، انجمن مهندسی صنایع ایران و فرهنگستان علوم نیز در برگزاری هر چه بهنر این مسابقه، گروه مهندسی صنایع و انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد را یاری می‌رسانند.

جهت افزایش توانایی روزنامه‌نگاری، مقاله‌نویسی، ویراستاری و… دانشجویان علاقه‌مند و همچنین نشر مطالب فرهنگی و اجتماعی در کنار مطالب علمی، انجمن اقدام به چاپ نشریه علمی، خبری، فرهنگی و اجتماعی “کارا” نمود. از این نشریه که به صورت گاهنامه منتشر می‌شود، تا کنون 25 شماره به چاپ و توزیع رسیده است. لازم به ذکر است این نشریه در ششمین جشنواره دانشگاهی حرکت در خرداد ماه سال 1394 به عنوان نشریه برگزیده شناخته شد.

به منظور استفاده از ظرفیت و توانایی دانشجویان مهندسی صنایع و همچنین نشر مطالب تخصصی این رشته، انجمن اقدام به چاپ نشریه علمی- تخصصی “عرصه” نمود. از این نشریه که به صورت فصلنامه منتشر می‌شود، تا کنون 12 شماره به چاپ و توزیع رسیده است. از جمله افتخارت این نشریه می‌توان به کسب عنوان رتبه دوم نشریات علمی و رتبه برتر محتوای علمی در چهاردهمین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در اسفند ماه سال 1393 و نشریه برگزیده در سومین جشنواره دانشگاهی حرکت در خرداد ماه سال 1391 اشاره کرد. همچنین در اولین جشنواره دانشگاهی حرکت که در خرداد ماه سال 1389 برگزار شد، انجمن توانست در حوزه نشریات، عنوان برتر را به خود اختصاص دهد.

3-افتخارات:

ردیف مقام عنوان جشنواره، مسابقه یا رقابت توضیحات
1 مقام سوم در حوزه فنی و مهندسی دهمین دوره فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی سال تحصیلی 87- 88
2 انجمن برتر در حوزه نشریات (عرصه) ششمین مراسم تقدیر از فعالین انجمن‌های علمی دانشجویی اردیبهشت ماه 1388 دانشگاه فردوسی مشهد
3 انتخاب سایت انجمن علمی مهندسی صنایع در زمینه فعالیت برگزیده ترویجی ششمین مراسم تقدیر از فعالین انجمن‌های علمی دانشجویی اردیبهشت ماه 1388 دانشگاه فردوسی مشهد
4 انجمن علمی برگزیده اولین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1389 دانشگاه فردوسی مشهد
5 برگزیده در حوزه نوآور اولین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1389 دانشگاه فردوسی مشهد
6 برگزیده در حوزه نشریات اولین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1389 دانشگاه فردوسی مشهد
7 فعالیت نوآورانه دومین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1390 دانشگاه فردوسی مشهد
8 انجمن برگزیده سومین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1391 دانشگاه فردوسی مشهد
9 نشریه برگزیده (عرصه) سومین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1391 دانشگاه فردوسی مشهد
10 انجمن علمی برگزیده پنجمین  جشنواره ملی حرکت آبان ماه 1391 دانشگاه شهید بهشتی
11 نشریه مولد (عرصه) جشنواره نشریات دانشجویی دانشجویان منطقه 3 کشور بهمن 1393 دانشگاه مازندران (بابلسر)
12 رتبه دوم نشریات علمی (عرصه) چهارهمین جشنواره نشریات دانشجویی اسفند ماه 1393 دانشگاه فردوسی مشهد
13 رتبه برتر محتوای علمی (عرصه) چهارهمین جشنواره نشریات دانشجویی اسفند ماه 1393 دانشگاه فردوسی مشهد
14 نشریه برگزیده (کارا) ششمین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1394 دانشگاه فردوسی مشهد
15 انجمن علمی قابل تقدیر در حوزه آموزشی ششمین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1394 دانشگاه فردوسی مشهد
16 انجمن علمی قابل تقدیر در حوزه ترویجی هفتمین جشنواره دانشگاهی حرکت خرداد ماه 1395 دانشگاه فردوسی مشهد

 

4-لوگو:

5-راه‌های ارتباطی:

کانال تلگرام: @saiefum

صفحه اینستاگرام: iefum

شماره تماس روابط عمومی: 09398765101

 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558