معرفی انجمن مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا

معرفی انجمن مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا

تاریخچه ی دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا(س) دانشگاه ویژه زنان، واقع در دهکده ونک تهران، در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد. در آن هنگام با ۹۰ دانشجو و با نام «مدرسه عالی دختران» فعالیت خود را آغاز نمود و علاوه بر رشته هاي مترجمي زبان هاي خارجي، منشي گري و روانشناسي تدريس رشته اي تحت عنوان فنون خانه داري را در برنامه فعاليت هاي آموزشي خود قرار داد (در رشته اخير، از سال دوم تاسيس ۴۵-۱۳۴۴ ، پذيرش دانشجو صورت گرفت.)

 

در سال تحصیلی ۵۵ -۱۳۵۴ مدرسه عالی دختران تبدیل به دانشگاه شد و از سال ۱۳۵۶در قالب مجموعه اي از ۴ دانشکده : علوم پايه، ادبيات و علوم انساني، علوم مديريت و اقتصاد درآمد.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همین ترکيب، تحت نام مطهر الزهرا«س» فعاليت خود را ادامه داد

 

در سال ۱۳۶۵ چهار دانشکده مزبور به دانشکده های: علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصادی، ادبيات و هنر تغيير يافت. در سال ۱۳۷۳ دانشکده هاي: علوم تربيتي و روانشناسي، تربيت بدني، فني مهندسي به صورت مجزا موجوديت يافتند و در سال ۱۳۸۰ نيز دانشکده الهيات و ادبيات با دريافت موافقت اصولي وزارتخانه، به دو دانشكده ادبيات و دانشكده الهيات تبديل گرديد. با اين احتساب تعداد دانشكده ها به ۸ مورد تغيير كرد.

 

در سال ۱۳۹۳ و با تفکیک دانشکده علوم پایه دانشگاه به سه دانشکده علوم ریاضی، علوم زيستي، فيزيك و شيمي تعداد دانشكده ها به ۱۰ مورد افزايش يافت. دانشگاه الزهرا(س) با وسعتي معادل ۱۴هكتار، افزون بر فضاي فيزيكي دانشكده و پژوهشكده ها، داراي: آزمايشگاه ها، سايت ها و كارگاه هاي تخصصي، آمفي تئاتر، استخر، رستوران، سالن هاي ورزش، بانك، پست و مهد كودك مي باشد

تاریخچه ی انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا

انجمن علمي دانشجويي مهندسي صنايع دانشگاه الزهرا در سال  1376تاسيس شد  .

در طول ساليان فعاليت خود اين انجمن همواره در

راستاي ارتقاي سطح علمي و مهارت هاي عملي دانشجويان تلاش كرده  است. –بازديد علمي و اردو –دوره هاي نرم افزاري – از دسته برنامه هاي آموزشي-ترويجي اين انجمن ميتوان به برگزاري سمينار هاي آموزشي نشريه پويان و  …اشاره كرد.

خلاصه از فعالیت های دوره پیشین انجمن به دبیری سرکار خانم هلیا خرسانی

سال تحصیلی 96-1395

دبیر انجمن :

هلیا خرسانی

معصومه موسي (نايب دبير و مدير مسئول نشريه پويان) مائده احمدي (روابط عمومي) زهرا ثامني (پژوهش) مهسان عبدلي (آموزش) آزاده دادگر زهرا فائزي همچنين اين انجمن از حمايت و همكاري دانشجويان فعال زيادي در همايش ها و برنامه هاي برون دانشگاهي برخوردار مي باشد.

استاد مشاور انجمن: جناب آقاي دكتر مهدي سيف برقي

فهرست فعاليت هاي انجمن:

1-جلسه همفكري با دانشگاه هاي تهران

3-شرکت و فعالیت در گردهمايي برترين هاي مهندسي صنايع

4-برگزاری دوره اكسل پيشرفته و ایزو

5 –بازديد از کارخانه سايپا و مگا موتور

6-برگزاری سمينار علمي

7-شرکت و فعالیت درجشنواره صنايع

8-شرکت درچهاردهمين همايش دانشجويي

9-برگزاری جلسات هم آموزي مقالات صنايعي

10-برگزاری سمينار هدايت تحصيلي كنكور ارشد برای دانشجویان سال آخرداوطلب کنکور ارشد

11-برگزاری كارگاه طراحي مدل كسب و كار شما وكارگاه آشنايي با اصول مذاكره

12- فعالیت نشريه پويان

تاریخچه ی کلی انجمن مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا

انجمن علمی_دانشجویی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا در سال ۱۳۷۶تاسیس شد‌.

در طول۱۲ سال فعالیت این انجمن همواره در راستای ارتقای سطح علمی و مهارت های عملی دانشجویان تلاش کرده است ،علی رغم این که در جهت نیل به این اهداف فراز و نشیب های بسیاری پشت سر گذاشته و تجربه های گران بهایی اندوخته است.

این انجمن هم اکنون به صورت تخصصی با ۶تیم زیر مجموعه :۱-سمینار ها و کارگاه ها ۲-نرم افزار (و بانک نرم افزار ) ۳-بازدید علمی و اردو ۴-نشریه پویان ۵-روابط عمومی ۶-امور مالی

فعالیت می نماید .

فعالیت های این انجمن زیر مجموعه گروه های آموزشی ،پژوهشی،ترویجی قرار می گیرند .

از دسته فعالیت های آموزشی -ترویجی ؛برگزاری سمینار های تخصصی در سطوح گوناگون (درون دانشگاهی،استانی ، ملی)برگزاری کارگاه های آموزشی ؛کلاس های آموزش نرم افزار ،کارگاه های  مورد کاوی با استفاده از نرم افزار های خاص دروس مختلف و …می باشند . همچنین وبلاگ انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا به آدرس اینترنتی www.ieaz.blogfa.comاز مهر ماه سال ۱۳۸۷شروع به فعالیت نموده و گزارش فعالیت ها و برنامه های آتی انجمن را انعکاس می دهد.

حضور انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا در اتحادیه ی انجمن های مهندسی صنایع

در سال 1395 با ارائه ی طرح تاسیس اتحادیه ی انجمن های مهندسی صنایع از جانب انجمن مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا فعالیت ها جهت اجرای این طرح آغاز شد

مجمع تاسیسی اتحادیه ی انجمن های علمی مهندسی صنایع به میزبانی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در تاریخ اول دی ماه هزار و سیصد و نود  پنج با حضور دبیران انجمن های سی و دو دانشگاه کشوربرگزار شد .

در این جلسه پس از حضور و سخنرانی معاون اداره انجمن های علمی دانشگاه امیر کبیر و اعمال تغییرات اساسنامه و تصویب آن حاضرین به بیان تشریح زمینه های فعالیت های آتی و همچنین همفکری و انتقال تجارب پرداختند .

در ادامه با برگزاری انتخابات اعضای شورای مرکزی و بازرسان و شمارش آرا دبیر انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا سرکار خانم هلیا خرسانی با کسب 18 رای به عنوان عضو اصلی انتخاب شد.

دوره ی جدید انجمن مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا

با آغاز سال تحصیلی 97-1396 و برگزاری انتخابات اعضای اصلی دوره ی جدید انجمن انتخاب شده و فعالیت های خود را به شکل جدی آغاز نمودند و کلیت اهداف خود را به شرح زیر تبیین نمودند :

1- تکمیل نمودن پروژه هایی که در دوره ی پیشین ناتمام مانده بود

2- تلاش برای ارتقای سطح علمی دانشجویان و افزایش علاقمندی آنان به رشته

3- ایجاد بستر مناسب برای آشنایی بیشتر و فراتر از دروس دانشگاهی با رشته

4-برگزاری دوره های آموزشی نرم افزار های مرتبط با رشته و سمینار ها و کارگاه های مفید در راستای تقویت نیرو های با سواد در رشته

5-برپایی اردو های بازدیدی از مراکز صنعتی و واحد های تولیدی

6- اجرای برنامه های انگیزشی همچون نمایش کلی های مرتبط و مسابقات کتابخوانی در زمینه ی کتب مدیریتی و روانشناسی

و…

اعضای دوره ی جدید انجمن علمی مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا :

مائده احمدی (دبیر انجمن)

عاطفه آهنگر (مسئول کمیته ی آموزش)

مریم جعفری(مسئول کمیته ی روابط عمومی و تبلیغات)

نرگس امین ( مسئول کمیته ی مستندات )

میترا میر شفیعی (مسئول کمیته ی پژوهش )

زهرا فائزی(مسئول بازدید ها)

یاسمن بهادری (مسئول کمیته فعالیت های ترویجی )

ضمن اینکه برای پیشرفت در هر فعالیتی لازم است از شکست ها و تجارب گذشته بهره برد و به رفع نواقص پرداخت . اعضای دوره ی جدید انجمن تلاش می کنند ضمن بهره گیری از تجارب اعضای دوره ی پیشین با چاشنی سخت کوشی و دقت رزومه ی پر باری را در پایان این سال تحصیلی به یادگار بگذارند .

 

اهمیت رشته ی مهندسی صنایع و شرحی کوتاه در رابطه با آن

در ارتباط با رشته ی مهندسی صنایع فارغ از همه ی تعاریف دقیق و علمی ارائه شده در کتب و مراجع مختلف مرتبط با رشته می توان گفت مادر رشته های مهندسی است . در واقع مانند مغز در بدن انسان است که همه ی اعمال و فعالیت های تک تک اعضای بدن را کنترل کرده و با ارائه ی فرامین به این اعضا آن ها را به سمت یک هدف مشترک که همان سلامتی است سوق می دهد .

اگر هر یک از بخش های یک پروژه که تحت نظر افراد متخصص در شاخه های مختلف علوم مهندسی است کار خود را به درستی و کامل انجام دهند باز هم نمی توانند به خروجی مناسب و موفقیت برسند چرا که باید عضوی باشد تا این فعالیت هارا با مدیریت خوب و ارائه ی استراتژی های هوشمندانه در زمان بروز اختلال در کار اعضا به سمت غایت نهایی سوق دهد . مهندسی صنایع با آشنایی نسبی با مهارت ها و علوم رشته های متعدد مهندسی ِ اقتصاد و مدیریت همانند مغز در بدن انسان این عمل را انجام می دهد .

مهندسی صنایع به طراحی، پیاده سازی و بهبود سیستم‌های یکپارچه‌ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی می پردازد. حوزه به دنبال حذف و کاهش منابع تلف شده، از قبیل زمان، پول، مواد اولیه و انرژی می باشد.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/ussaie/domains/ussaie.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4558